Malinowy miód, czyli odżywcza słodycz oraz zdrowsza alternatywa

Malinowy miód, czyli odżywcza słodycz oraz zdrowsza alternatywa

W restauracjach, w kawiarniach, cukierniach, kuchniach hotelowych, firmach cateringowych podobnie jak w gospodarstwie domowym używane są podczas przygotowywania potraw roboty gastronomiczne. Oczywiście te do użytku domowego różnią się od sprzętu profesjonalnego. Czym kierować się przy ich zakupie?

Jak działają roboty gastronomiczne?

Roboty gastronomiczne łączą w jednym urządzeniu funkcje kilku bądź nawet kilkunastu innych, sprawiając w ten sposób, że organizacja miejsca pracy, wyposażenie kuchni w niezbędny sprzęt do przygotowywania potraw nie sprawia większej trudności. Urządzenia te zwykle zawierają w sobie: wałkowarki do ciasta, wyciskarki do cytrusów, wyciskarki do soków wolnoobrotowych, różnego rodzaju przystawki np.: do mielenia mięsa, tarcia, krojenia i szatkowania, wyciskania makaronu do miksera uniwersalnego.

Jak wybierać roboty gastronomiczne na potrzeby restauracji?

Chcąc zakupić roboty gastronomiczne, które będą idealnie wpisywać się w potrzeby prowadzonego biznesu kulinarnego warto zwrócić uwagę nie tylko na dodatki, przystawki, jakie są w danym urządzeniu, ale również napięcie, moc, wymiary, średnice i pojemności poszczególnych części roboczych. Te do użytku domowego zwykle mają moc około 600 W – 1000 W. Gdy mowa o punktach gastronomicznych 1000 W to wyjściowa moc robotów gastronomicznych, od których powinniśmy zacząć poszukiwania. Podobnie rzecz ma się w przypadku mis roboczych, do użytku w restauracjach firmach cateringowych sprawdzą się te powyżej 3 l pojemności. Od tego, w jakie funkcje wyposażony będzie robot, zależeć będzie również jego koszt zakupu. Na cenę ostateczną mają wpływ dołączone do danego typu akcesoria. Ważne jest, aby wykonane były one ze stali nierdzewnej, a w wersji podstawowej zapewniały m.in. zestaw haków do mieszania, zagniatania ciasta, trzepaczki, noże w blenderze, a także kompletny moduł z maszynką do mięsa.